Když mužům klesá chuť na sex...
Když mužům klesá chuť na sex... 14.01. 2010 18:10

Co je to menopauza, to ví dnes každý. Málo je však mezi veřejností známo, že i muži procházejí podobným obdobím, které by se klidně dalo nazvat - a leckde opravdu i nazývá - mužský přechod. Odborně "andropauza".

Je to stejné jako u menopauzy. I v tomto případě kolísají hladiny hormonů, a to má vliv na mužovo zdraví i psychiku. Dochází k úbytku testosteronu (to je ten hormon, díky němu má muž mj. větší chuť na sexuální radovánky všeho druhu a který způsobuje i nárůst svalové hmoty a další fyziologické změny v období puberty). K andropauze dochází zpravidla kolem padesátého roku věku, ovšem řada mužů se s fyzickými a psychickými změnami způsobenými hormonálně může potkat již mnohem dříve - výjimkou nejsou ani třicátníci. Na rozdíl od žen však neustává produkce pohlavních hormonů zcela, ale ustálí se ve stáří na úrovni zhruba třiceti procent ve srovnání s maximem hladin v mladém věku.

Pokud najednou ztrácíte chuť na sex, jste ve stresu a vaše tělo jakoby slábne, nemusí to však nutně být dáno tím, že jste v přechodu. Hladina testosteronu v mužském těle kolísá i v závislosti na ročním období (nejvyšší je v říjnu, a pak klesá až do dubna) či denní době (nejvyšší množství testosteronu je v krvi ráno, a proto dochází u řady mužů k tzv. ranní erekci).

Více se o tom, jak se nejlépe vyrovnat s andropauzou, dočtete v lednovém čísle časopisu Patriot (www.patriot-cz.com).


Když mužům klesá chuť na sex...Když mužům klesá chuť na sex...