Muži jsou na tom hůře než ženy...
Muži jsou na tom hůře než ženy... 30.01. 2014 16:09
Na muže, kteří zapomněli na výročí svatby nebo jméno manželky existuje ředa vtipů. Podle nedávné norské studie jsou na tom ale skutečně muži hůře, co se týká umění zapamatovat si důležitá data nebo jména.

Podle výsledků studie, publikovaných v časopise BMC psychologie je zapomnětlivost mužů dána a nezáleží ani přitom ani na jejich věku. »Bylo překvapující, že muži zapomínají na více věcí, než ženy. Dosud to nebylo nikdy oficiálně prokázáno, ale výsledky byly jednoznačné. Navíc jsou muži jsou stejně zapomnětliví, ať je jim 30 nebo 60 let,« řekl profesor Jostein Holmen z norské univerzity vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu.

Studie zaměřená na pověrečnou zapomnětlivost byla dosud největší, jakou Holmen a jeho spolupracovníci prováděli. V rámci ní se ptali více než 48 000 lidí na devět otázek. Mimo jiné například na to, zda si pamatují detaily z rozhovoru, či na to, co dělali před rokem.

Muži pak měli většinou problém odpovědět na osm z devíti otázek. »I když jsme hledali, proč muži mají častější problémy se zapamatováním si čehokoli, než ženy, nebyli jsme schopni nalézt žádné rozumné vysvětlení,« řekl Holmen.

Na druhou stranu i ženy mají stejné problémy se zapamatováním jako muži, ale v menší míře. Jména a data jsou také nejtěžší na paměti pro ženy. Studie také ukázala, že lidé, kteří mají vyšší vzdělání, zapomínají méně, než ti s nižším vzděláním. Více zapomínají také lidé, kteří trpí úzkostí či depresí. To platí pro obě pohlaví.